Людина, котра оживила «Лиса Микиту»
Вівторок, 10 липня 2007 17:12

 (c)Валентина Сорока. "Газета по-київськи"

Скоро українські школярі замість вивчення Івана Франка за хрестоматіями зможуть годинами просиджувати біля телевізора: студія «Фрески» випустила 26 п'ятнадцятихвилинних серій (в цілому 7 годин) мультфільму «Лис Микита». Над глибою корпіли сценарист і режисер Володимир Кметик, другий режисер Михайло Яремко, художник-постановник Едуард Кирич і композитор Мирослав Скорик, який вживив в саундтрек «Аббу», Патрісію Каас, «Братів Гадюкіних», «Океан Ельзи» і навіть не побоявся використати "помаранчевий" хіт «Гринджол» «Разом нас багато». Замовило анімаційну версію «Лиса Микити» всеукраїнське суспільство «Просвіта», гроші - 10 млн. грн - виділив Мінкульт (половину, до речі, відразу «з'їли» податки). До 150-річчя з дня народження Франка - серпня 2006-го - закінчити роботу не встигли, але є надія, що в серпні 2007-го лис-пройдисвіт таки проникне на екрани. Ми вирішили розпитати про Микиту Едуарда Кирича, котрий створив його, «батька» Грая, Ока і Тура з серіалу «Як козаки...».


- Пане Едуарде, з чого почався «Лис Микита»?

- З Кметиком ми знайомі ще з часів «Козаків...». Кілька років тому зустрілися, він розповів, що є така ідея - зробити анімаційний проект за творами Івана Франка до якої-небудь знаменної дати: «Франко - це книга мого дитинства. І взагалі - класик!». Зробили «пілот», «12 пісень Лиса Микити», - щоб подивитися, чи можемо.

Пройшов рік. Володимир Іванович говорить: «Все буде добре, грошей вистачить - зберемо команду і зробимо повнометражний фільм». Ніхто ж не здогадувався, що з 12 серій може вийти 26! Треба було розводити «концентрат», і при цьому - «ані кроку від Франка!». Хрестоматійність потрібно було дотримати, щоб школярі знали оригінальний текст. Стали думати, що привнести в 12 серій, щоб вийшло 26? На 12 серій я зробив розкадровування, Володимир Іванович став ділити на 26 і писати сценарій. Другим режисером запросили Михайла Михайловича Яремко. Праця була ударна! Але до 150-річчя з дня народження класика все одно не встигли - гроші пізно отримали. Та і чисто технічно: 10 хвилин анімації - це 14 тисяч малюнків. Ось і порахуйте, скільки сотень тисяч в семи годинах! Ми коли про це говоримо глядачам на презентаціях - вони шарахаються. А ми пояснюємо, скільки малюнків повинно бути, щоб показати, наприклад, згинання руки персонажа.

- «Ані кроку від Франка» і хрестоматійний текст - це означає, що розмовляють герої мультфільму на бойківському діалекті, тому, на якому писав Франко?

- Так, діалект ми залишили: «мед» - це «мід», дядько по батькові - «вуйко», по матері - «стрийко», «чотири» - «штири», «яблуко» - «ябко». Таких слів багато. Та і обороти відповідні - не по російським конструкціям побудовані, а виключно по українським. «Ви маєте що сказати?» і «Що скажете?» - відчуваєте різницю? Я жив у Львові, в Нагуєвичах, на батьківщині Франко бував, тому говірку знаю.

- Як умовили писати музику серйозного, академічного композитора Мирослава Скорика?

- Та він любитель мультиків, давно з нами працював. Зазвичай, коли робиться кіно, записується спочатку музика: вона задає ритм. Аніматор слухає і думає: «Тут два кадри - бац, три сюди». У нас вийшло навпаки - Скорика запросили, коли картина була вже готова. Напевно, йому було важко.

- А художниками командували ви?

- Так, я. Були художники, які робили анімаційну підготовку, і народ, який розфарбовував. Я пофарбував персонажа, а потім тут сиділа купа людей, перед якими був цей «еталон», і вони брали фарби по номерах. Рот - 114-й колір, око - 512-им - на комп'ютері зробили шкалу, щоб не було різнобою. Мало того - в анімації ж ще шари є. Припустимо, персонаж промчав і став. Щоб його не малювати весь час, поки він там стоїть і стоїть, його виводять на окремий шар. А той персонаж, який «працює», буде на активному шарі. Якщо у того, хто стоїть, обертаються очі, перемальовувати повністю ми його не будемо: зробимо третій шар, на якому тільки очі змінюються. Крім того, що це тисячі малюнків, так ще і шари, як в торті «Наполеон». Це божевільня! Я сам не вірю, що ми за рік це зробили - як людина, яка встановила світовий рекорд, а потім здивувалася: «Невже це я зробив?». За радянських часів 10-хвилинний фільм робився за 9 місяців. А майстром тоді вважали того, хто встигав видати 2 фільми на рік.

- Центральний персонаж, Лис Микита, вас особисто надихнув?

- О, Микита - персонаж шикарний. Він кожному насолив, і всі скаржаться на нього царю - Левові. Ані зловити, ані покарати не можна - верткий! На цьому і зав'язаний сюжет. Врешті-решт, Лиса призначили канцлером - він і розумний, і хитрий. Така ось мораль у цієї аморальної картинки. Але деякі моменти ми повикидали. Наприклад, той, де Микита запечатав заячу голову і віддав Цапу, щоб він відніс Цареві подарунок. Не можна ж показувати дітям мертвого зайчика - він у нас живий, схопився, спритно озирнувся, розумієте? Отже ми тут самі собі цензура.

- Читала, вам довелося вводити додаткових героїв.

- Аякже! Кіт, який повинен був привести до царя Микиту, потрапив в зашморг (Лиса ж ніхто доставити не міг - всі поверталися побиті і змучені), ледве перекусив її, подряпав собі ніс і з останніх сил добіг до Царя. Франко констатує, що йому викликали швидку допомогу. А нам треба її конкретизувати. Хто це може бути? Черепаха! Вона відкрила панцир, два бики переклали туди з носилок котика - і «швидка» помчала. Ой, та ми стільки всього придумали! Якби ми йшли виключно по тексту Франко, читаючи його як «Отче наш», нудьга була б смертна. Пошана до класиків - це одне, але ми теж у своєму роді класики, теж хочемо щось додати. Ще один момент: Цар призначає Микиту канцлером: він вже не в гуцульському одязі, а в циліндрі - парижанин прямо, дружина його, лисиця - у вуалі, і лисенята «модняві». Їдуть вони в автомобілі, «форді» якому-небудь, камера неначе від'їжджає - і що ми бачимо? Що тягнуть їх коні! Це старий трюк, відпрацьований, але він тут доречний. Таке треба робити обов'язково. Вигадки - моя спеціальність, і «Козаки» на тому стоять, і «Енеїда». Коли спалили Трою, вся Троя пішла на кораблі, прощаючись з могилами предків. Еней теж вирішив попрощатися з батьком, зняв шапку, поклав на голову коню - сам плаче, і кінь плаче. Еней поставив на пам'ятник «чарку» і поклав поряд з портретом огірок. З чарки стало убувати, огірок смачно «відкусився». І у Анхіза на портреті ніс почервонів. У Котляревського цього не було, а ми от так вирішили «розфарбувати» - це наша професія. Взагалі, щоб зробити анімацію, треба знати купу побічних анекдотів. Тому що анекдот існує не сам по собі - він тематичний. Дивишся - ага, цей підходить, треба тільки переробити трішки. Він і лягає як по маслу. Ще Норштейн сказав: «Перша заповідь режисера - вкради!».

- Це в якому сенсі?

- А в такому, що хто у іншого не повчиться, той дурень. А коли досвіду наберешся - тоді вже з самого ідеї так і пруть. У нас вже майже готова друга картина - теж по Франко, «Абу-Касимові капці», «в столі» у мене не один сценарій лежить - тільки чи стануть вони фільмами? Навряд чи. У нас гроші йдуть в «велике кіно». Анімацію чомусь не визнають видом великого мистецтва і обзивають «мультиками». Пам'ятаю «мультик» за «Сорокою-злодійкою» Россіні - хлопці, ніяка опера з вбогими тенорами не зрівняється з цією анімацією! Сороку зробили з паперу, мисливці, на яких вона нападала, - колода карт. Під музику вони так рухались-тасувались - блиск! Я вважаю, кіно повинне пишатися, що в його рядах знаходиться анімація. Рене Клер, здається, сказав: «Художнє кіно - частина анімації, це вона проклала йому шлях». Коли кіно прийшло до покадрової зйомки - анімація вже була. І на фресках храмів була анімація - коли, наприклад, кінь зображається неначе в русі. А якщо вже копнути до наскального живопису!..

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Слава! Цікаво, чи є вже мульт в продажі..

Написав Сварус,
Домашня сторінка тут
Дата Середа, 26 грудня 2007 Час 18:58

 1 
Сторінка 1 of 1 ( 1 Коментарі читачів )
Іменинники
14 травня
logo
logo

Софія Коппола (50)
logo
logo

Кейт Бланшетт (52)
logo
logo

Тім Рот (60)
logo
logo

Майкл Мінклер (69)
logo
logo

Роберт Земекіс (70)
logo
logo

Джордж Лукас (77)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru