Термінатор-4: Спасіння прийде (Terminator Salvation)
Режисер: МакГі
Сценарій: Джон Бранкато, Майкл Ферріс
Актори: Крістіан Бейл, Гелена Бонем Картер, Сем Вортінґтон, Антон Єльчін
Виробництво студії: Halcyon Company, Lin Pictures, Intermedia Films, IMF (США)
Рейтинг (MPAA): PG-13
Прем'єра в світі: 21.05.2009
Прем'єра в Україні: 04.06.2009
Кінопрокатник в Україні: B&H

Продовження саги про війну комп'ютерної мережі Scynet з людством - цього разу про становлення Джона Коннора, як лідера землян в жахливій війні з машинами-кіборгами.

Навряд чи я помилюся, якщо скажу, що "Terminator Salvation" був одним з найочікуваніших фільмів 2009-го року. По-перше - усім хотілося побачити, що ж сценаристи зможуть вигадати в історії, в якій її автор поставив велику крапку ще вісімнадцять років тому. Адже, як пам'ятають зацікавлені всесвітом "Термінатора" глядачі, кінцем класичної дилогії було виправлене майбутнє, спасіння людства і щасливе сімейне життя Джона Коннора. Звісно більша частина цієї зацікавленості зникла після сумнозвісної третьої частини, коли стало зрозуміло, що автори третьосортних бойовичків Джон Бранкато та Майкл Ферріс не стали морочити собі голови вигадуванням якогось логічного обгрунтування подальшому розвитку подій, зосередившись на візуальній стороні - "аби бахкало сильніше і гучніше". Але все ж таки - обіцяне "перезавантаження" франчайзу додало нових сподіваннь, оскільки пам'ять про надуспішну "Бетменіану" Нолана ще дуже свіжа. По-друге - на теренах пострадянських країн до кількох десятків стрічок особливе ставлення: такі фільми, як "Хижак", "Коммандо", "Рембо" чи "Робокоп" були не просто фільмами - для радянських дітей і підлітків, котрі народились в сімдесятих-вісімдесятих вони були приблизно тим самим, чим був Колумб з його командою для індіанців Америки. Саме цим обумовлена така різниця в сприйнятті цих фільмів американцями, на чиїх сайтах вони отримують досить скромні оцінки, та пострадянськими глядачами, для багатьох з яких їх "культовий" статус незаперечний - тим паче зараз, коли до всього додався шарм "спогадів дитинства".

Відповідно оцінювати продовження, рімейки та усілякі інші дії з такими брендами найкраще з кількох точок зору. З позиції фаната, який переглядав класичну дилогію Камерона сотню разів, читав новелізацію і таке інше - якщо, звісно, хоч хтось з них вижив після споглядання Шварценеггера в гомо-кнайпі в окулярах-зірочках - третю частину все одно не можна ставити на одну полицю з першими двома частинами. Звісно вона набагато краща за третю - це й не дивно, враховуючи, що гірше за неї зняти фільм зміг, мабуть, тільки Уве Болл. Але сценаристи ті самі - і хоч вони не повторили своїх помилок і цього разу таки увімкнули фантазію хоч трохи, але для Бранкато і Ферріса так і залишилась непізнанною головна перевага підходу Камерона до свого витвору - надзвичайно детальне зображення машинної логіки. Його термінатори діяли виключно алгоритмічно - досягти своєї мети найкоротшим шляхом, і якщо це не вдавалось, то виключно через форс-мажор: наприклад поломка якихось механізмів в їх "тілі". Відповідно справжньому поціновувачу і в страшному сні не могло уявитись, що термінатор, досягши своєї жертви, не придушить її швиденько, а буде нею кидатись по всій кімнаті, як в поганому азіатському бойовику, даючи їй сто можливостей себе вбити. Таким чином фанати можуть жити спокійно далі - для них просто вийшов черговий "фанфік за мотивами".

Для простого ж глядача, який не розуміє такого ставлення до "звичайного бойовика" все набагато простіше. Хоч абсолютна відсутність логіки в сценарії нікуди не зникає, але її цінність для стандартного блокбастера падає до мінімуму. А орієнтація продюсерів кінострічки саме на таку публіку очевидна - як з рейтингу, який "впав" порівняно з минулими частинами, з дорослого R до підліткового PG-13, так і з підбору на посаду режисера пана МакГі, який досі був відомий лише двома стрічками про "Янголів Чарлі" - абсолютно алогічними, зате ефектними з точки зору вибухів, погонь, падінь та інших елементів "wow-фактору". І МакГі відпрацював свої двісті мільйонів бюджету не гірше і не краще за тих же "Янголів" - різноманітні термінатори стріляють в людей, люди різними способами вбивають термінаторів, а головний герой прямує до "міста машин". Так-так - звинувачень в плагіаті МакГі не уникнути навіть від звичайних глядачів, оскільки вуха "Трансформерів", "Матриці", "Війни світів" і навіть того самого "Бетмена" стирчать ледь не з кожного кадру, а присутність на головній ролі Крістіана Бейла ще більше посилює відчуття "дежавю". Поза тим, четверта частина "Термінатора" залишається якісним, ефектним блокбастером, який буде приємно переглянути під попкорн з колою - один раз, бо навряд чи хтось буде переглядати її, а вже про "культовий статус" і казати нема чого. Зрештою радянських дітей вже не існує, а сучасні, як двадцять років тому американці, вже давно розпещені подібними фільмами, які зараз виходять по три-чотири штуки на рік. Ну а щодо гучних заяв про "перезавантаження франчайза" - вибачайте, панове Кубічек, Сілвер, Андерсон та Борман, але пан МакГі далеко не Крістофер Нолан, тому знайте своє місце - просто розважайте народ на літніх канікулах. Це, все ж таки, теж непогана справа.

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
8 травня
logo
logo

Мійоші Умекі
(1929 - 2007)

logo
logo

Фернандель
(1903 - 1971)

logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru