Законослухняний громадянин (Law Abiding Citizen)
Режисер: Ф. Ґері Ґрей
Сценарій: Курт Віммер
Актори: Джеймі Фокс, Джерард Батлер, Колм Міні, Брюс Маꥳлл, Леслі Бібб, Майкл Ірбі
Виробництво студії: The Film Department (США)
Рейтинг (MPAA): R
Прем'єра в світі: 16.10.2009
Прем'єра в Україні: 19.11.2009
Кінопрокатник в Україні: JRC

Коли вбивають дружину і доньку реакцію чоловіка передбачити просто. Але випадок Клайда Шелтона ще гірший - вбивць його рідних відпускають на свободу. І тоді Клайд бере правосуддя в свої руки - одного з них він карає своїми руками, а долею інших, як і життям цілого міста, продовжує керувати, навіть коли знаходиться за гратами в'язниці.

Злочинці вбивають твою дружину і дитину, а потім виходять на волю через збіг цілої купи обставин, серед яких бездарність криміналістів та особисті рахунки прокурорів - ситуація знайома кожному пересічному українцю, оскільки він не надто заглиблюючись в спогади зможе пригадати щонайменше з десяток гучних справ, коли різні виродки залишались безкарними. Навіть з країни, де нібито панують демократія і закон, на зразок США, регулярно надходять аналогічні новини - чого вартий хоча б і вже всесвітньовідомий Марвін Хімайєр, якого загнали в кут абсолютно законними методами. І такі ситуації є, були і будуть, поки існують безчесні адвокати, продажні судді та прокурори, яким статистика виграних справ дорожча за будь-які принципи. Історія таких людей, як Клайд Шелтон, для них важить не більше за папір, на якому вона зафіксована в кримінальній справі - та, зазвичай, люди мовчки проковтують ту гидоту, яку підсовує їм система. Але існують одиниці, яких не влаштовує такий результат - вони існували завжди, скільки себе пам''ятає людство: Робін Гуд, Довбуш, Кармалюк. Ці люди брали правосуддя в свої руки і часто карали не лише помилуваних "кривосуддям" злочинців, а й тих, хто зняв у Феміди пов''язку з очей. Відповідно, до образу "благородного злочинця-месника" нерідко звертається і кінематограф - для деяких акторів, як наприклад Чарльза Бронсона чи Мела Гібсона, такі ролі стали своєрідним "амплуа". Тою ж дорогою пішов і відомий шотландський актор Джерард Батлер, який на своїх ролях царя Леоніда та Привида Опери заробив достатньо, аби заснувати власну студію Evil Twins, для якої "Законослухняний громадянин" став дебютом.

Курт Віммер, автор сценаріїв до таких фільмів, як "Ультрафіолет" та "Еквілібріум", взяв за основу стандартну ще з балад про Робіна Гуда схему протистояння "гарного хлопця", який чинить злочини з власного почуття справедливості, та "поганого представника закону", який цими самими законами вертить, як легендарним дишлом. В дуелі білошкірого батька, який розробляє геніальні схеми помсти, та чорношкірого прокурора, котрому 96% виграних ним справ важливіше за правосуддя, навряд чи у когось симпатії залишаться на стороні останнього, попри його правоту з точки зору кодексів і законів. Навіть милі сцени його сімейного життя лише нагадують про те, що у кожного покидька, який може одним підписом відправити на смерть чи помилувати, вдома є любляча дружина і симпатичні діти з їх милими проблемками типу шкільного концерту. А от Джеральд Батлер, виконуючи цю роль, реабілітувався за ганебний провал під назвою "Геймер" - його демонічна харизма отримала надзвичайно широкий простір для самореалізації. Зображаючи вбитого горем батька і чоловіка чи обіцяючи своїм охоронцям "палаючу землю під ногами" він виглядає однаково переконливо - залишається лише порадіти за його рішення перед самим початком зйомок помінятися ролями з Джеймі Фоксом, воно виявилося абсолютно правильним, хоч і призвело до цілого шквалу критики щодо "романтизації вбивства з метою помсти". Враховуючи деякі особливості людського правосуддя інколи не завадить нагадувати народу, що у нього завжди є останній шанс на свій власний реванш, навіть коли корумповані правоохоронці чомусь охороняють порушників закону, а не сам закон.

Та Віммер не був би самим собою, якби не зіпсував півтори години гарного бойовика з чудовою акторською грою Батлера і хитромудрими схемами помсти абсолютно непереконливим і абсурдним фіналом. Жорсткість сюжетної лінії, яка нарощується з кожним актом помсти, за десять хвилин до фіналу, коли здавалося б потрібно очікувати чогось апокаліптичного, як от висаджування в повітря будівель центральної влади в "В" - значить вендетта", обривається настільки бездарно, що хочеться попередити потенціальних глядачів - пані і панове, фільм безумовно варто переглянути, але не надто розчаровуйтесь, коли побачите, чим він закінчується. Зрештою - це ж Голлівуд, там люблять ліпити шаблони навіть туди, де нема місцю політкоректності.

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
8 травня
logo
logo

Мійоші Умекі
(1929 - 2007)

logo
logo

Фернандель
(1903 - 1971)

logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru