Книга Ілая (The Book of Eli)
Режисер: Альберт Г'юз, Аллен Г'юз
Сценарій: Ґеррі Вітта
Актори: Міла Куніс, Ґері Олдман, Дензел Вашинґтон, Малкольм МакДовелл, Майкл Ґембон, Дженніфер Белс, Рей Стівенсон, Том Вейтс
Виробництво студії: Alcon Entertainment, Silver Pictures (США)
Рейтинг (MPAA): R
Прем'єра в світі: 14.01.2010
Прем'єра в Україні: 14.01.2010
Кінопрокатник в Україні: Аврора

Ілай - один з небагатьох вцілілих людей в постапокаліптичному пустельному світі. Та він не ховається десь в печері, намагаючись дочекатися допомоги - він йде через весь материк, аби врятувати секретну книжку, в якій міститься таємниця спасіння людства.

"Добро має бути з кулаками" - попри заповіді про "підстав другу щоку" саме так вважають деякі прихильники християнства, наразі найпопулярнішої релігії світу. Головний герой "Книги" Ілай - рафіноване втілення такого принципу: здоровенний негр з велетенським саморобним мачете, який не бачить особливої проблеми в тому, щоб нашинкувати на дрібні частинки банду мародерів, котрими наповнений його постапокаліптичний світ. Мета ж у нього практично Мойсеєва - донести єдину вцілілу в світі біблію до єдиного вцілілого в світі острівця цивілізації на заході США, задля чого він вже тридцять років топче ногами випалену ядерною війною землю Америки, вирубуючи дорогою під корінь всіх безбожників. Оскільки ж веде його божа рука, то з усіх негараздів він вибирається неушкодженим, попри свій маленький секрет, який розкривається в самому фіналі.

Голлівудські стрічки створюються з різних причин - комусь прийшла в голову драматична ідея і він вирішив втілити її в життя, хтось "штампує" десятками видовищні, але одноманітні бойовики, хтось віддає шану рідним та друзям. Дензел Вашингтон, дворазовий "оскароносець" і один з найшанованіших американською критикою сучасних акторів, окрім своєї прямої роботи має ще й захоплення - і це релігія. Дензел - ярий християнин, який всіма можливими способами допомагає просуванню святої книги цієї релігії в маси, зокрема начитуючи своїм відомими голосом її аудіоверсію. В Америці він вважається другим найвпливовішим голлівудським християнином після Мела Гібсона, тож коли він став продюсером стрічки, яка є загорнутою в постапокаліптичну обгортку пропагандою християнства, навряд чи хтось здивувався, тим паче, що християнську тематику вже давно можна зустріти де завгодно – від наліпок на автомобілях до текстів гуртів, які грають «важкий метал».

Зате щирий подив викликає результат такого сполучення. З однієї сторони фільм демонструє один з кращих постапокаліптичних кіносвітів останнього часу – порожні дороги, закинуті міста, мотобанди, натуральний обмін за допомогою вцілілих від катастрофи залишків досягнень технічного прогресу та інші обов’язкові атрибути змальовано надзвичайно ефектно і детально. Присутні навіть обов’язкові для пристойного бойовика видовищні бойові сцени, поставлені одним з учнів Брюса Лі, щоправда всього дві, та могутня харизма знаменитого Вашингтона, якому в напарники дали нашу співвітчизницю Мілу Куніс. Навіть чудовий в ролі усіляких поганих хлопців Гері Олдмен не надто втратив від того, що йому вкотре довелося зіграти свою зоряну роль – Зорга з «П’ятого елементу», щоправда не такого іронічного і дещо пошарпаного. Але весь цей антураж одразу ж втрачає свою цінність, коли мова заходить про «надзвичайну цінність біблії для людства», виведені таким кострубатим способом, що не можуть не нагадувати проповіді свідків Єгови десь на вулиці міста. Коли заради «прозріння» головного героя довелось вбити кількадесят людей, хай і поганих, але все ж, згідно цієї книги, творінь божих – це виглядає щонайменше дивно, не сказати б цинічно і жорстоко з точки зору тієї самої книги.

Є серед біблій різні, в тому числі і специфічні, наприклад біблія для дітей, яка подає сюжет в максимально спрощеному і доступному вигляді, розмальовані гарними і яскравими картинками – Дензел, вочевидь, хотів створити свій варіант біблії для прихильників бойовиків, але для прийнятного результату Вашінгтон-християнин мав би поступитись місцем Вашингтону-продюсеру – та він цього не зміг. В результаті народився черговий постапокаліптичний бойовик – непоганий за зовнішнім виглядом, але абсолютно порожній за внутрішнім змістом.

 


Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
8 травня
logo
logo

Мійоші Умекі
(1929 - 2007)

logo
logo

Фернандель
(1903 - 1971)

logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru