Вавилон (Babel)

Режисер: Алехандро Гонсалес Іньяріту
Сценарій: Гільермо Арріага
Актори: Бред Пітт, Кейт Бланшет, Елл Фаннінг
Кінопрокатник в Україні:
Виробництво студії: ()
Рейтинг (в США):
Прем'єра в Україні: 01.02.2007

 

 

Дія фільму розгортається в Марокко, Мексиці та Японії, а відправною точкою сюжету стає трагедія, яку подружжя Річард (Бред Пітт) та С'юзан (Кейт Бланшет) переживають під час своєї туристичної подорожі до Марокко. С'юзан стає жертвою випадкової кулі, що була випущена із рушниці по туристичному автобусу двома місцевими дітьми. В цей же час двоє дітей Річарда та С'юзан, котрі були залишені під наглядом няні-мексиканки, вирушають разом з нею до Мексики на весілля її сина, і ця мандрівка виявляється далеко не з найлегших. І, нарешті, в Токіо глухоніма студентка Чієко (Рінко Кікучі), що тяжко переживає самогубство матері, поводиться неадекватно, свариться з батьком (Коджі Якушо) і у різний спосіб відігрується на оточуючих…

Рецензія

В сиву давнину, якщо вірити одному дуже популярному міфу, ще коли всі люди говорили однією мовою, їм захотілось за допомогою велетенської башти дістатися небес і розповісти небожителям все, що вони про них думають. Але тим не хотілось псувати своє безтурботне життя, тому земляни були покарані розділенням мов, а башта зруйнована дощенту. Звісно, коли фільм має назву "Вавилон", то ця історія - перше, що ви згадаєте. Але зв'язокз фільмом набагато тонший і не такий очевидний, аніж може здатися насправді.

Колись вчені зробили висновок, що будь-які двоє жителів планети пов'язані між собою через ланцюжок знайомих одне з одним людей розміром не більшим за сім ланок. У "Вавилоні" три хаотично, як це вже звично для творів Іньярріту, сплутаних між собою сюжети пов'язані саме цим принципом, тільки роль ланцюжка відведена символу сучасної політики - потужній мисливській рушниці. Три історії про дітей - різні країни, різні проблеми, які, втім, для кожного з них є найважливішим у світі. Ну, принаймні, такими їм видаються...

Третю свою роботу автор відомих "21 грам" та "Сука любов" присвятив своїм дітям, отже не дивно, що головними в стрічці є діти.

Одні - двійко білявих янголят, типових дітей пересічної американської родини, для яких найважливішою проблемою донедавна був страх темряви.

Інші - двоє марокканців, які вирішили використати автобус з туристами в якості мішені для випробовування рушниці.

І, нарешті, глухоніма дівчина з Японії, яка побачила на власні очі самогубство матері, і з того часу намагається знайти хоч якусь людину, яка зможе вилікувати відкриту кінчиками пальців душу.

Хтозна, може саме через таку орієнтацію ця частина стала набагато менш вражаючою порівняно з іншими - коли автор думає про дітей, зазвичай це веде до спрощення твору, досить згадати "Дівчину з води" Ш’ямалана. Можливо використані втретє прийоми вже втрачають силу вражати. Може фільм від початку сворювався для занадто благополучних американців, і для мене в ньому майже не знайшлося справжнього достовірного трагізму. А може все це разом, не знаю.

Але одне очевидно: "Вавілон" вийшов дуже "голівудським" - більш масштабним, більш "зірковим", але натомість майже нездатним, на відміну від його попередників, не лише докопатись крізь усі захисні шари дорослої людини до душі, але й правильно зіграти на її струнах - мелодія постійно зривається та фальшивить.

Мексиканка, яка за 16 років не дізналась, що живе в країні, де кожен полісмен поцікавиться, куди це вона йде з двома білошкірими дітьми? Вибачте, пане Алехандо, не вірю. Тобто в те, що це, скоріше за все, справді вразить багатьох американців - вірю, але для мене виглядає неправдоподібно. Тим паче, що саме ця історія подана дуже стисло, нерозгорнуто, скидається на те, що її вигадали лише аби показати нам побут простих мексиканців.

Двоє дітей, які змалку вирощуються в суворих умовах марокканських гір, де життя людське варте менше за козячий кізяк, починають стріляти по комфортабельних автобусах з туристами - не вірю. А те, як поводиться зі своїми громадянами поліція, зайвий раз доводить неправдоподібність їх вчинку - люди в країні, де така поліція, не будуть зайвий раз пригортати до себе її увагу, це в таких умовах всотується в кров змалку. Знову ж таки в те, що опис зубожілих селян здатен розчулити середньостатистичного європейця чи американця, будучи поданим йому в перерві між вечерею та вечірніми новинами - вірю. Але людям, які хоч трохи мали в житті проблеми більші за програш улюбленої футбольної команди на чемпіонаті світу, це видасться надуманим - в житті є набагато реальніші, в тому числі дитячі, які можна і треба було показати, як це було зроблено хоча б в "Черепахи вміють літати".

Набагато природніше виглядає на тлі цих двох ліній Рінко Кікуші в ролі глухонімої Чіеко - її життя справді одна велика проблема, навіть в такому суспільстві, як японське, де у людей з вадами здоров'я набагато легше життя, аніж в Україні. Люди ж бо у своєму несприйнятті "не таких, як вони" однакові у всьому світі, і найважче подібне відношення сприймається саме в підлітковому віці, тим паче, коли до цього додається психологічний шок від самогубства матері. Так, це справді життєво і тому торкає за живе, мабуть саме тому з усіх, номінованих на різні нагороди, другорядних ролей три отримала саме Рінко.

І, нарешті, найкраще виглядає головна пара голівудських мегазірок - Бред Пітт та Кейт Бланшетт. Їхня замкнутість в собі дуже знайома майже кожному, а їх примирення, котре є найчуттєвішим моментом стрічки, було прожито акторами на екрані просто фантастично - саме прожито, бо гра абсолютно не відчувалась і повною мірою компенсувала фальшивість інших частин картини.

Ось такий вийшов у Іньярріту неоднорідний, але цікавий кінець "смертельної" трилогії. До чого ж тут Вавілон? В часи руйнування Вавілону бог покарав людей не створенням безлічі мов - він просто відібрав у них вміння говорити одне з одним вчасно і відверто. Мені здалось, що фільм був саме про це.

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
14 травня
logo
logo

Софія Коппола (50)
logo
logo

Кейт Бланшетт (52)
logo
logo

Тім Рот (60)
logo
logo

Майкл Мінклер (69)
logo
logo

Роберт Земекіс (70)
logo
logo

Джордж Лукас (77)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru