Артуро Перес-Реверте: Евтаназія для всіх

Тепер, коли голландці дозволили евтаназію, Ян Шалекамп, мій вільнодумний перекладач, що живе на Майорці і щойно видав прекрасну книгу есеїв  «Немає часу на смерть» з малюнком своєї дружини Мюрієль на обкладинці, зможе повернутися на давно покинуту батьківщину, оформити документи і покинути цей світ. Якщо, звісно, постійне спілкування з німцями зовсім його доконає. Зістаритись в Іспанії страшно, а голландцеві, що живе тут та ще в оточенні німців - коли вермахт захопив Нідерланди, герцог Альба видався тамтешнім жителям філантропом - просто нестерпно.

Не так давно ми з Яном обговорювали прийнятий в Голландії закон, і він пояснив мені, що після двадцяти років роздумів і суперечок було вирішено, що евтаназія застосовуватиметься лише до безнадійних хворих, які переживають нестерпні страждання, з їх власної волі і лише в тому випадку, коли хворий чітко і неодноразово висловив бажання розлучитися з життям - щоб уникнути зловживань. А я відповів: "Друже, якби ти знав, який я радий! Можливо, коли ти перекладеш «Сонце над Бредою» мені дадуть подвійне громадянство". Інколи найважливіше - мати запасний вихід. Одного прекрасного дня мені може знадобитися меч Катона чи Сократова чаша з цикутою, а ще рука, яка зітре піт з мого чола і перевірить мій пульс. Коли самурай робив сеппуку, за спиною у нього стояв вірний друг. А з нашими політиками, крихітними пенсіями і десятьма мільйонами пенсіонерів евтаназія нам дуже би знадобилась. Але Ян, котрий чомусь віддав перевагу нашій країн перед Голландією, але все ж залишився цивілізованою і практичною людиною, відповів мені:

- Веселіше, брате, я впевнений, врешті-решт і тут все владнається. Дивися, об'єднані ліві вже внесли до парламенту проект закону.

Я відсьорбнув пиво, подивився на нього і покачав голово:

- Друже, я знаю, ти з юних років був комуністом і навіть кинувся захищати штаб-квартиру партії в Амстердамі, коли російські танки увійшли до Угорщини, але партії, які тут називаються лівими, не мають нічого спільного з лівим рухом, яким ти його розумієш. Подивися на наших соціалістів, подивися на лівий блок, на Мадрасо, який зробив би честь цирку Прайса. В Іспанії все виходить не по-людськи. Коли місцеві політики пропонують який-небудь благий почин, вони моментально відкривають простір для огидних афер. Демагоги і негідники завжди залишаються у виграші.

Окрім того, друже мій, тут не Голландія і навіть не Норвегія. У нас, поза сумнівом, приймуть найпрогресивніший і найдемократичніший закон про евтаназію в світі. Евтаназія для всіх, в обов'язковому порядку, з імігрантами і засудженими включно. А чого ще чекати від країни, в якій дозволено вбивати злочинців при спробі до втечі? Я готовий закластися на жебрацьку пенсію, яку почнуть давати мені через кілька років, якщо, звісно, вона мені й справді належить, що не пройде і трьох днів, як уся без виключення провінційна влада і навіть приватні особи почнуть використовувати закон про евтаназію для власної вигоди. У більшості сімей з'явиться новий привід для щоденних сутичок - ну ж, татку, тобі давно пора відпочити. Бідна матуся давно чекає тебе на небесах. А прикуті до інвалідних візків і пронизані катетерами дідки благатимуть: зачекайте, я не хочу, я ще не готовий! Це все родичі, це вони, сучі діти, підсунули мені документи на підпис. У соціальних служб з'являться довгі списки безнадійних хворих на рак, що прагнуть позбутися страждань. Поки настане твоя черга, ти встигнеш викинутися з шостого поверху. Перед очима постає чудова картина: перший день пасхальних чи літніх канікул. Набита валізами машина зупиняється навпроти Палацу евтаназії і матінка каже діточкам: «Посидьте спокійно п'ять хвилин, з'їжте по канапці, а ми з татом сходимо, приспимо дідуся».

  
Коментарі читачів

You must javascript enabled to use this form

Іменинники
15 серпня
logo
logo

Наташа Хенстрідж (46)
logo
logo

Бен Еффлек (48)
logo
logo

Дебра Мессінг (52)
logo
logo

Алехандро Гонсалес Ін'ярріту (57)
logo
Хостинг та підтримка надані
Украинский портАл Ua-links каталог сайтів Украинская Баннерная Сеть
UA TOP Bloggers BlogMemes.ru